عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بیمه‌ای به مقصود افزایش ظرفیت بیمه اتکایی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– ممنوعیت «ضرر»

یکی از مصداق های ضرر قمار می باشد. قمار فعالیتی می باشد که بین دو یا چند نفر انجام می گردد و در آن، افراد با رضایت، قواعدی را می‌پذیرند که طبق آن در صورت رخ دادن وقایعی که ممکن می باشد خود در آن تأثیر داشته باشند یا نداشته باشند، سرمایه‌ای بینشان رد و بدل می گردد و منشا سود کسی که برنده می باشد، ضرری می باشد که به بازنده یا بازنده‌ها رسیده می باشد؛ نه منفعتی که به کسی رسانده باشد و یا بهره‌ای که از نعمت‌های طبیعی برده باشد.

معیار اصلی قمارگونه شدن یک فعالیت بنا بر آن­چه به نظر می­رسد، «حالت بازی بودن، برد و باخت، شانس یا راحت بودن یک کار اقتصادی» نیست. مشخصه اصلی قمار این می باشد که اگر کسی از راه فعالیتی که ضرر می باشد به سودی برسد، منشا آن سود، ضرری می باشد که فرد یا افراد دیگر کرده‌اند.

در حالی که منشا سود در یک فعالیت سالم اقتصادی، یا بهره‌مندی از مواهب طبیعی می باشد و یا منفعتی که شخص به دیگران رسانده می باشد. کسی که مثلاً با برنده شدن در بازی شطرنج یا تخته‌نرد پولی از بازنده می‌گیرد نفعی به طرف مقابلش نرسانده و واضح می باشد که لازمه رسیدنش به پول، ضرر کردن طرف دیگر بوده می باشد.

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «إِنَّمَا یرِیدُ الشَّیطَانُ أَن یوقِعَ بَینَکُمُ الْعَدَاوَهَ وَالْبَغْضَاء فِی الْخَمْرِ وَالْمَیسِرِ وَیصُدَّکُمْ عَن ذِکْرِ اللّهِ وَ عَنِ الصَّلاَهِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ»

«شیطان مى‏خواهد به وسیله شراب و قمار، در میان شما عداوت و کینه ایجاد کند، و شما را از یاد خدا و از نماز بازدارد. آیا خوددارى خواهید نمود؟»[1]

در حدیثی از حضرت رسول اکرم (ص) آمده می باشد: «لا ضرر و لا ضرار فی الاسلام» و در جایی دیگر از آن حضرت آمده می باشد: «لاضرر و لا ضرار علی مومن» در این روایات و روایات مشابه، ضرر در مورد نفس و مال استعمال شده و این مفهوم بهره گیری می‌­گردد که آن­چه موجب ضرر رسانیدن و ضرر دیدن چه در بعد شخصی (افراد) و چه در بعد اجتماعی (اختلال در نظام اقتصادی، اجتماعی) گردد، حرام می باشد.

[1] سوره مائده، آیه ۹۱

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. صندوق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای در بازارهای مالی قابلیت کاربرد دارد.
  2. صند­وق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای موجب افزایش ظرفیت بیمه اتکایی می­گردد.

                        صند­وق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای موجب افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور می­گردد.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  طراحی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بیمه‌ای به مقصود افزایش ظرفیت بیمه اتکایی با فرمت ورد