عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بیمه‌ای به مقصود افزایش ظرفیت بیمه اتکایی

– ممنوعیت «غرر»

غرر به فریب دادن، چیزی را بر خلاف آن چیز که هست کردن، به امر باطل امیدوار ساختن، اظهارخیرخواهی و نهان داشتن سوء قصدی می باشد که در دل دارد، گفته می­گردد.

در لغت علاوه بر معنی ذکرشده برای واژه «غرر» معانی گوناگونی ذکر کرده‏اند؛ مانند خطر (ریسک)، خدعه (نیرنگ)، امری که مورد تعهّد و اطمینان نباشد، امری که ظاهری فریبنده و باطنی مجهول دارد؛

در اصطلاح فقه، معامله‌ای را غرری می‌نامند که احتمال ضرر کردن به گونه­ای باشد که در صورت در نظر داشتن این احتمال، عقلا از آن اجتناب می‌کنند و اجتناب عقلا به آن معنی می باشد که احتمال ضرر به اندازه ای زیاد می باشد که ورود به چنین تجارتی را عقل منع می کند. چنان­ که در کتاب مکاسب آمده می باشد “غرر، احتمالی می باشد که عرف از آن اجتناب می کند به طوری که اگر فردی این احتمال را نادیده انگاشته و ترک کند و توجه نکند، عرف وی را سرزنش می کند.”

عالمان دینی یکی از ارکان درستی داد و ستد را غرری نبودن آن شمرده­اند و معامله‌ای که موجب غرر باشد، باطل و فاسد می‌دانند. مگر چاره‌ای برای رفع غرر یا جبران آن انجام گردد.

2-5-4- ممنوعیت «ربا»

ربای حرام از نظر فقها دو نوع می باشد. ربای معاوضه دو کالایی که با حجم یا وزن معامله می شوند و ربا در قرض­ها؛ آن هنگام که بدهکار متعهد می­گردد، موقع پرداخت قرض، شرط اضافه­ای را علاوه بر اصل قرض برای طلب کار انجام دهد. ربای حرام در فقه محدودتر از تعریف لغتی آن می باشد. زیرا در فقه، ربا گرفتن پدر از فرزندان و بلعکس، ربا گرفتن مسلمان از کافری که در پناه اسلام نیست و ربا گرفتن زن و شوهر از یکدیگر جایز می باشد. (شهید ثانی)

امیر المومنین علیه السلام می‌فرماید: «لَا تُدْخِلُوا بُطُونَکُمْ لُعَقَ الْحَرَام»

«لُعَق» جمع «لعقه‌ی» می باشد و لعقه به مقدار کمی از غذا می‌گویند که در یک قاشق یا بین انگشتان جا می گردد (المعجم الوسیط) که اینجا کنایه از نهایت کوچکی آن مال حرام می باشد. امیرالمومنین علیه السلام در این فراز از کلام گهربارشان مردم را از هر گونه تصرف حتی در ذره‌ای از مال حرام هم نهی می کند. سپس برای آنکه شنونده از پشتوانه ایمانی بیشتری برخوردار گردد و این معصیت را راحت‌تر ترک کند بلافاصله فرمودند: «فَإِنَّکُمْ به عین مَنْ حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَعْصِیَهَ وَ سَهَّلَ لَکُمْ سُبُلَ الطَّاعَهِ »[1]زیرا در برابر مراقبت خداوندی هستید که گناه را بر شما حرام کرده و راه بندگی را بر شما آسان نموده می باشد.

[1] نهج البلاغه خطبه 151

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. صندوق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای در بازارهای مالی قابلیت کاربرد دارد.
  2. صند­وق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای موجب افزایش ظرفیت بیمه اتکایی می­گردد.

                        صند­وق سرمایه­گذاری مشترک بیمه­ای موجب افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور می­گردد.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  طراحی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بیمه‌ای به مقصود افزایش ظرفیت بیمه اتکایی با فرمت ورد